Kedy začať chodiť na slovenský futbal?

Autor: Peter Tomašovič | 19.9.2013 o 8:42 | Karma článku: 7,65 | Prečítané:  314x

Vzhľadom na dlhodobo nevalné výsledky slovenskej futbalovej reprezentácie som sa vždy na krátku dobu vrátil k sledovaniu diania v tomto športe len po výmene a medializovaní nového trénera. Stalo sa tak aj teraz. Milujem futbal, kolená mi už nedovolia srnčiť na tráve či palubovke, tak som mu verný aspoň ako pozorovateľ (ako fanúšik sa hlásim k futbalu zahraničnému). Záujem sa ale vytratil vždy, keď sa začali dostavovať výsledky ...

... kým sa nenarodíte so zlatou lyžičkou v ústach, tak každý výsledok je poväčšine tvrdá práca. Šport nevynímajúc. A to ešte treba podotknúť, že aj aplikovanie správnych metód nezaručuje výsledky okamžite. Na úrovni klubovej, a rozhodne národnej, to kľudne môžu byť aj mesiace / roky. Je nádherné sledovať veľké zahraničné kluby, ich prácu s mládežou, tréningové zázemie a samozrejme výsledky. Snívajme.

Tréner má v tejto rovnici pozíciu dirigenta a ak si nevyhrnie rukávy a nebude mať chuť sa ušpiniť poctivou prácou, budú ho poznať ako "toho uja v dobrom sačku na spoločnej fotke s chlapcami". Ak je jeho práca korunovaná viditeľnými úspechmi, ľudia majú dokonca tendenciu si zapamätať jeho meno a to vôbec nemusí byť talentovaný rozprávač / zabávač (viď. Vladimír Weiss; Petržalka, reprezentácia).

Akokoľvek kvalitný tréner s reputáciou, skúsenosťami, charizmou, zápalom či vyhrnutými rukávmi však neurobí nič, ak ho nepodporia samotní hráči svojím prístupom, nasadením, vlnovou dĺžkou a samozrejme výsledkami. X krát sa stalo, že aj dobrý tréner musel odísť len preto, lebo jednoducho nemal podporu, alebo patričné výkony hráčov (mimochodom je asi ľahšie vyhodiť trénera, ako prefackať uhrovitého milionára s chovaním primadony).

Rozhodne sa neradím k futbalovým analitikom, ale ja som mal pocit, že chlapci sa skôr venujú marketingovým akciám a zviditeľňovaniu. Popri svojich klubových povinnostiach im potom akosi na reprezentáciu "nevydalo". Tréner sa samozrejme zvezie na vlne vášne a ak tieto trvajú dlho, zákonite odchádza, ako spomenuté najjednoduchšie riešenie.

Z príchodu Kozáka mám úprimne dobrý pocit. Vnímam ho z minulosti ako búrlivejšieho trénera a preto som potešený jeho súčastnou rozvahou a pokojom. Jeho vyhlásenia "hráči si postavili latku strašne vysoko" a "... výkon môže byť prísľubom do budúcnosti" by mali zaväzovať hlavne samotných hráčov. Keď totiž žiadajú o podporu fanúšikov, mali by si uvedomiť, ako dlho ich svojimi výkonmi sklamávali. Minimálne rovnaký čas bude totiž trvať kým im začnú veriť a vrátia sa na tribúny.

To, čo je vidieť na tvári a vyhláseniach trénera Kozáka - pokora, úcta, odhodlanie a chuť - je to, čo musia objaviť aj samotní reprezentanti. Tak strašne vám, hráči, chcem veriť!

Áno, veľa ľudí sa vráti k slovenskému futbalu až potom, keď výsledky reprezentácie budú stabilné a svojou chuťou reprezentovať a odovzdať v zápase všetko ich "donútia" prísť na štadión. Martin Škrtel povedal: "Vtedy sme boli zatracovaní, teraz nás budú fanúšikovia možno vynášať do nebies". Martin, nemýľ si eufóriu z jedného zápasu s dlhodobou náladou fanúšikovskej obce. Ešte stále vás ľudia zatracujú, na tom sa nič nezmenilo. Iba ste spravili krok, aby to tak nebolo. Ak by ste takto kráčali od začiatku kvalifikácie a nekolísali kde netreba, je to inak.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žlčník, zomrel doma po návrate z nemocnice.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

EKONOMIKA

Namiesto obhliadok iná realita. Byty pomáhajú predávať okuliare

Vyskúšali sme novú technológiu.


Už ste čítali?