Parazitizmus

Autor: Peter Tomašovič | 20.9.2013 o 12:12 | (upravené 20.9.2013 o 12:37) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  965x

Parazitizmus prenesene znamená „príživníctvo“. Parazitizmus alebo cudzopasníctvo je vzťah, v ktorom jeden organizmus, tzv. „parazit“ (alebo "cudzopasník"), odoberá živiny (organické a anorganické látky) pre svoju existenciu druhému, tzv. „hostiteľovi“, prípadne v ňom žije, a tým ho oslabuje.

Do tela hostiteľa často parazit vylučuje jedovaté látky nazývané toxíny. Príkladom parazitov sú vírusy, baktérie, huby, parazitické rastliny (haustóriá), živočíchy. Podľa priestorových vzťahov delíme prarazitov na:

ektoparazity – žijú mimo hostiteľa, alebo na jeho povrchu. Parazitické živočíchy sú napríklad komár, blcha, pijavice, parazitické rastliny Imelo biele, záraza, kukučina, zubovník šupinatý.
endoparazity – žijú v organizme, vnútri t. j. tkanivách, bunkách, tráviacom trakte, orgánoch atď. hostiteľa (toxoplazma, pásomnice, hlísta detská).

Podľa časových vzťahov k hostiteľovi sa parazity delia na dočasné, stále a periodické. Zvláštnym prípadom parazitizmu je hniezdny parazitizmus vtákov.

Parazitizmus, zdroj Wikipédia

Byť v politike prenesene znamená „príživníctvo“. Robiť politiku znamená vytvárať vzťah, v ktorom skupina politikov, tzv. „parazitov“ (alebo "cudzopasníkov"), odoberá živiny (prostriedky, chuť do života) pre svoju existenciu občanovi, tzv. „hostiteľovi“, žije z neho a tým ho oslabuje.

Do tela hostiteľa často parazit vylučuje jedovaté látky nazývané drísty. Príkladom kde je možné nájsť parazitov sú miesta ako národná rada, Grasalkovičov palác, ministerstvá, vily / jachty finančných skupín a mecenášov. Podľa priestorových vzťahov delíme prarazitov na:

extroparazit – neskrývane žije na výslní spoločnosti a vôbec sa netají, že je parazit. Z denníkov a bulvárnych plátkov sa rehoce do xichtov hostiteľov, má nahrabané, dávno je "za vodou" (čím viac tým lepšie) a synonymom jeho celkového prejavu smerom k hostiteľovi je päsť so vztýčeným protredníkom
introparazit – nechce byť na dennej báze videný hostiteľom. Túži skryte odoberať hostiteľovi živiny (čím dlhšie tým lepšie) a zanovito smeruje za svojím cieľom - stať sa extroparazitom. Čo mu bráni vo väčšom parazitovaní je chamtivosť a nenažranosť extroparazita v štruktúre nad ním

Podľa časových vzťahov k hostiteľovi sa parazity delia na dočasné (väčšinou introparazity, ktoré extroparazitom dostatočne nelezú do zadku), stále (extroparazity, ktoré opantali hostiteľa natoľko, že bez neho už nedokážu žiť) a periodické (alebo aj kométy, ako by ich nebolo dosť, stále sa vracajú a miznú). Zvláštnym prípadom parazitizmu je hniezdny, alebo lokálny parazitizmus, kedy extroparazit nedokáže znechutiť život všetkých hostiteľov, ale zato na malom území pije hostiteľom krv poriade (regionálne zastupiteľstvá).

... samostatná časť je: Prejavy hostiteľa napadnutého parazitom (hnačky, dávenie, apatia, pocity bezradnosti a zúfalstva - odporúčam, veľmi komplexne spracované a trefné)

... čo som ale nikde nevedel nájsť, je odpoveď na otázku: Ako sa ich zbaviť? Biológovia totiž tvrdia, že kmeň parazitov sa podľa výskumov dokáže asimilovať natoľko, že akonáhle sa jedného zbavíš, okamžite ho nahradí druhý.

Tento článok týkajúci sa biológie je zatiaľ „výhonok“. Pomôž Wikine tým, že ho doplníš a rozšíriš. Je totiž možné, že autor vynechal niektoré miesta zamorené parazitmi, alebo mu vypadla jedna z dôležitých skupín. V zhromažďovaní vedeckého materálu sa samozrejme bude pokračovať aj naďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?