"Experti" rozhodnú, či bude angličtina na školách povinná

Autor: Peter Tomašovič | 30.9.2013 o 14:30 | Karma článku: 14,37 | Prečítané:  1283x

Prvé dve triedy na ZŠ som navštevoval "klasickú" triedu a potom sa môj otec rozhodol, že ma preradí do triedy s rozšíreným vyučovaním jazyka nemeckého na inej škole. Angličtina taká preferovaná nebola, nakoľko socialistických kajín s týmto jazykom navôkol veľa nebolo. Ako dieťaťu sa mi veľmi nechcelo (noví kamaráti, zmena prostredia, väčšia vzdialenosť). Dnes by som mu mal bozkávať každý deň nohy za toto prozreteľné rozhodnutie.

Naštartovalo to vo mne proces učenia sa cudzieho jazyka a aj keď mi zo začiatku nemčina nevoňala, viem ju dodnes. Popri ruštine, ktorá bola voliteľne povinná som sa po čase dostal aj k angličtine. Tú sa učím dodnes. Nielen preto, že ma baví rozumieť okoliu, filmom v originálnom znení, ale hlavne preto, že ide o hlavný biznis jazyk, ktorým dnes svet komunikuje (odhliadnuc od krajín ako Čína, India, či Rusko, ktorých jazyky zrejme viac či menej dokážu angličtine lokálne sekundovať). V neposlednej rade je angličtina firemným jazykom v spoločnosti súčastného zamestnávateľa.

Preto mi príde scestné, že sa "experti" vôbec majú k niečomu vyjadrovať. Vláda má plnú hubu rečí o tom, ako by sem rada pritiahla zahraničných investorov ... a ako s nimi chceme komunikovať? Management týchto spoločností býva často hovoriaci cudzým jazykom. Ľudia všetkých krajín, ktoré sa v Európe nachádzajú, akonáhle pri komunikácii zistia, že nehovoríte ich rodným jazykom, plynule prechádzajú do anglického jazyka. Čo je milé zistenie, aj veľa starších ročníkov. Veľa programovacích jazykov má základ v angličtine, špecifické manuály a postupy uložené na net portáloch sú v prevažnej väčšine v angličtine ... o toto chceme naše deti obrať?

Fakt, že je nedostatok učiteľov anglického jazyka, je iba dôsledok toho, že nie sú dostatočne motivovaní v tejto profesii zotrvať a radšej si vyberú prácu napr. v administratíve, kde ich jazyk bude potrebný a patrične ho ocenia. Nehovorme o "slobode výberu" - aj samotní Nemci a Francúzi, ktorí by mohli tlačiť na preferovanie svojho jazyka v našich školách sa predsa ako prvý jazyk učia angličtinu.

Vyspelé krajiny, čo sa rečovej zdatnosti detí v školách týka, zbroja a dávno pochopili, že ak chcú, aby detský potenciál, ktorý vychovávajú, mal na domácom aj medzinárodnom trhu čo najvyššiu hodnotu, musí ovládať jazyky. Čím viac, tým lepšie. Verím, že "experti" ministrovi Čaplovičovi potvrdia to, čo je dávno známe: bez angličtiny to dnes nejde!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?